Ερμής στους Ιχθείς: Η λογική παρασύρεται από την ευαισθησία. Προβλέψεις για τα ζώδια.
Ερμής και ΑΕΚ νίκησαν με 2-0 τη Δόξα εντός και 1-0 την Νέα Σαλαμίνα εκτός ...
Προβάδισμα για Ερμή και ΑΕΚ
Ερμής και ΑΕΚ απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του ...

Απέδρασε... με Ντε Πίνα ο Ερμής

Με την... αεροπορία να αποδίδει στον καλύτερο δυνατό βαθμό σε άμυνα και επίθεση ο Ερμής σημείωσε την τρίτη σερί νίκη με 1-0 για την 10η αγωνιστική, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση, εν αναμονή του αγώνα Εθνικός-ΑΕΚ, που γίνεται την Δευτέρα!

Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ο Ντε Πίνα με κεφαλιά στο 6', με την φιλοξενούμενη να μένει αήττητη για 4η αγωνιστική (3-1-0), και πέτυχε την τρίτη σερί νίκη! Σκιά του εαυτού της η Νέα Σαλαμίνα δεν ήταν αποτελεσματική και ηττήθηκε για τέταρτη σερί αγωνιστική.

Με φεστιβάλ φάσεων ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, με τον Ερμή να παίρνει προβάδισμα στο 6' όταν ο Ντε Πίνα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιμπραίμι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Η ομάδα της Αραδίππου εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των γηπεδούχων που προσπάθησαν να αντιδράσουν με κύριο εκφραστή τον δραστήριο Πεδρίτο. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος και έδωσε την ευκαιρία στη δημιουργία προϋποθέσεων για γκολ. Κάτι που δεν σημειώθηκε, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.
Η είσοδος του Λεόν ανέβσε την Νέα Σαλαμίνα που έγινε πιο επιθετική στην προσπάθεια για την ισοφάριση ενώ ο Ερμή επιδιώξε να "σκοτώσει" τις ελπίδες των γηπεδούχων όταν η άμυνα ήταν σε ανισορροπία. Ο Ερμής κατάφερε να... προστατέψει τα υπέρ του δεδομένα μέχρι τέλους και συνέχεια σε τροχιά επιτυχιών.

MVP:Η αμυντική γραμμή του Ερμή κέρδισε πολλές μάχες με τον Ντε Πίνα να χρίζεται σκόρερ και να βοηθά και στο κομμάτι του σκοραρίσματος
UP: Ο Ονίλο για ακόμα έναν αγώνα ήταν από τους διακριθέντες του Ερμή.
DOWN: Η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να αντιδράσει αποτελεσματικά
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ερμής ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερος μέρος και διαφύλαξε μέχρι τέλους το προβάδισμα...

Οι συνθέσεις
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στράους, Γκράιμς, Λεάντρο, Τσιγκουίνι (81' Κούσουλος), Μιντίκκης, Λαμπρόπουλος, Κρίστιτς (54' Λεόν), Γκάμπι (75' Τσιντί), Πεδρίτο, Εζέ, Ενρίκε.
ΕΡΜΗΣ: Μπογκατίνοφ, Ουόν, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Σαμάρας, Μπεμπά, Ταραλίδης, Τσίνα (90'+6 Πάκερ), Μοράν (75' Παουλίνιο), Ιμπραΐμι (88' Παπαθανασίου), Ονίλο.

Πηγή: balla.com.cy