Ο Ολυμπιακός προετοιμάζεται για τον αγώνα της 6ης αγωνιστικής της ...
Με σούπερ άμυνα ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βελιγράδι μπροστά σε 24.000 ...
Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός (πανόραμα)
Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός νίκησαν και οι δύο στην 3η αγωνιστική της ...

Αήττητος με χαρακτήρα νικητή!

Ο Ολυμπιακός έδειξε καρδιά νικητή και χαρακτήρα, παρά τις δυσκολίες που συνάντησε από την ζώνη της Βαλένθια, επικράτησε με 77-76 στο ΣΕΦ της ισπανικής ομάδας και έμεινε αήττητος στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας!

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο ήταν ότι έκανε εύκολα το λάθος (5 σε αυτό το διάστημα) με συνέπεια παρά την προσπάθεια του στην άμυνα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το κατάφερε στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ στο τρανζίσιον και τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη σχεδόν με την εκπνοή του δεκάλεπτου. Έτσι τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +5 (26-21).

«Εκρηκτικό» ήταν το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» στην δεύτερη περίοδο. Με κάρφωμα του Ντάρντεν στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο του Χάντερ στην άμυνα, τρίποντο του Λαφαγιέτ στο τρανζίσιον και κάρφωμα του Ντάντσον και πάλι στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός… εκτόξευσε την διαφορά στους 12 (33-21) λίγο μετά το 12’, ολοκληρώνοντας 10-0 σερί. Με κάρφωμα του Ντάρντεν από ασίστ του Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και πάλι με 12 (35-23) μετά το 13’ και είχαν τον απόλυτο έλεγχο με πολύ καλή άμυνα σε αυτό το διάστημα και παίρνοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, μέχρι 4’ και 26’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, που έφτασαν ξανά στο +12 (40-28) με δύο βολές του Ντάνστον.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός, όμως, «κόλλησε» στην άμυνα ζώνης ματς απ της ισπανικής ομάδας, η οποία με 7 πόντους του Ρίμπας και 5 του Σάτο κατάφερε να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο περιορίζοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (45-40).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με καλάθι του Ντάνστον (47-40 στο 21’), αλλά δεν μπήκαν με την ίδια ενέργεια με την έναρξη του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Με την άμυνα του Ολυμπιακού να μην μπορεί να σταματήσει μετά τον Ρίμπας και τον Ντούμπλεβιτς, που κέρδιζε τις «μάχες» κάτω από τα καλάθια και σερί 9-0 η Βαλένθια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 49-47 στο 25’. Οι «Νυχτερίδες» του Περάσοβιτς γύρισαν πάλι την άμυνα τους σε ζώνη και οι «ερυθρόλευκοι»… κόλλησαν ξανά. Πέτυχαν μόλις 4 πόντους έως το τέλος της τρίτης περιόδου και η Βαλένθια με τον Ντούμπλεβιτς να είναι ασταμάτητος τελείωσε το δεκάλεπτο στο +6 (60-54).

Από δύο διαδοχικά λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση, ο Νέντοβιτς με ισάριθμα λέι απ μόνος του στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά για την Βαλένθια στους 10 (64-54) στα πρώτα 40’’ της τέταρτης περιόδου.

Λίγο μετά το 32’, οι «Νυχτερίδες» προηγήθηκαν και με 9 (67-58). Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, έμειναν ψύχραιμοι και έδειξαν πίστη στην ανατροπή, κάτι στο οποίο ειδικεύονται τα τελευταία χρόνια. Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με καλάθι του Αγραβάνη, βολή του Σπανούλη και δύο βολές του Σλούκα πλησίασαν στους 4 (67-63) στο 34’. Ένα λεπτό αργότερα ο Λούσιτς με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 7 (70-63), όμως, ο Ολυμπιακός με καλάθι του Χάντερ και δύο μεγάλα τρίποντα από τους Αγραβάνη, Λαφαγιέτ, το δεύτερο στο τρανζίσιον, πέρασε μπροστά (71-70) με 3’ και 11’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Το ΣΕΦ είχε πάρει… φωτιά, αλλά ο Λούσιτς με δύο βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Βαλένθια (72-71) λίγο μετά το 37’. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για δύο λεπτά και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με δύο βολές του Σλούκα (73-72) 1’ και 13’’ πριν το τέλος του ματς.

Στα 44’’ ο Ντούμπλεβιτς με τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ των φιλοξενούμενων, έδωσε προβάδισμα στην Βαλένθια με 75-73. Ο Σπανούλης, ωστόσο, με μεγάλο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (76-75) 33’’ πριν το τέλος. Ο Ρίμπας στα 25’’ έβαλε μόνο την μια βολή (76-76). Όπως έκανε και ο Σπανούλης στα 11’’ (76-77), όμως, ήταν αρκετή για να δώσει την νίκη στους «ερυθρόλευκους», καθώς ο Νέντοβιτς αστόχησε σε λέι απ 2’’ πριν την λήξη και μετά το τζάμπολ που κέρδισε ο Χάντερ, αλλά πέταξε την μπάλα άουτ, το εύστοχο τρίποντο του Νέντοβιτς ήταν φανερά εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 45-40, 54-60, 77-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 7, Ντάνστον 14 (6ρ.), Σπανούλης 15 (2τρ., 4λ. 7ασ.), Σλούκας 6 (4ρ., 4ασ., 2κλ), Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 2 (4ρ.), Καββαδάς, Λαφαγιέτ 9 (3), Ντάρντεν 11 (1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Περάσοβιτς): Ρίμπας 16 (1), Νέντοβιτς 6, Σάτο 5 (1), Λίστσουκ 5, Λούτσιτς 16 (3), Ντούμπλιεβιτς 18 (2), Βίβες 8 (1), Μαρτίνεθ, Λόντσαρ 2, Αγκιλάρ, Χαραγκόντι.