Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Περιστέρι με νίκη 2-1 διά πυρός και ...
Συνέντευξη στη NOVA έδωσε ο Αλμπέρτο Μποτία και αναφέρθηκε στις ...
Έρχεται για Ολυμπιακό ο Μποτία
Σε επίσημη ενημέρωσή της, η Σεβίλλη ανακοίνωσε πως ο Αλμπέρτο Μποτία θα ...

Έγκλημα και ...Μποτία!

Τίποτα δεν πήγε καλά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε με 2-0 από την Μάλμε, Ανώτεροι οι κόκκινοι πλήρωσαν τα λάθη στην άμυνα και το ...έγκλημα του διαιτητή στο πέναλτι του Μανιάτη. Η παράβαση έπρεπε να σφυριχτεί, αλλά, ο ανεκδιήγητος Καράσεφ έκλεισε τα μάτια στο 56'

Ο Ολυμπιακός πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων την ανωτερότητά του στη Σουηδία. Με παιδικές αντιδράσεις στα δύο γκολ της Μάλμε ηττήθηκε με 2-0 και "γύρισε" σε θέση μηδέν, σχετικά με την προσπάθεια πρόκρισης. Καθοριστικός παράγοντας, ο Ρώσος διαιτητής, Καράσεφ, ο οποίος έκλεισε τα μάτια σε καταφενέστατο πέναλτι υπέρ του Μανιάτη στη φάση του 56'. Στη περίπτωση του Ρώσου, ο ειδικός του ποδοσφαίρου σκίζει τα πτυχία του! Κίτρινη δεν έβγαζε με τίποτα στα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα των Σουηδών, ενώ ήρθε και η φάση του πέναλτι για να "δέσει" το γλυκό μιας κάκιστης διαιτησίας.

A'Ημίχρονο: Με 4-4-1-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ απένανντι στο 4-4-2 της Μάλμε. Δεν υπάρχουν πολλά να γράψεις για να αποτυπώσεις την εικόνα του πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός προοδευτικά κυριάρχησε πλήρως και υποχρέωσε τη Μάλμε σε ρόλο κομπάρσου. Με τον Μανιάτη δεξιά, τον Κασάμι πίσω από τον Μήτρογλου ως επιτελικό και τον Αφελάι αριστερά, αλλά και τις εφορμήσεις του Μαζουακού που για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν στυλοβάτης της επίθεσης οι ερυθρόλευκοι κράτησαν μπάλα, πίεσαν ψηλά όποτε αυτό ήταν δυνατό και φυσικά έφτιαξαν φάσεις. Κυρίως με μακρινά σουτ απείλησαν αρχικά οι ερυθρόλευκοι αλλά ο Όλσεν ήταν σε μεγάλη βραδιά. Καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού το σουτ του Μανιάτη μέσα από την περιοχή, αλλά ο Όλσεν απογειώθηκε και έδιωξε. Γενικά το πρόβλημα της ομάδας του Μίτσελ ήταν ότι από το 40λεπτο απόλυτης κυριαρχίας έλειψαν οι φάσεις μέσα στην περιοχή, με εξαίρεση αυτή του Μανιάτη (22') και του Μποτία λίγο πριν μετά από κόρνερ του Μιλιβόγιεβιτς. Ο Σέβος ήταν αυτός που είχε το καλύτερο σουτ ένα λεπτό πριν από τη φάση του Μανιάτη, όμως ο Όλσεν ήταν μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό. Με διάλειμμα τη φάση της κεφαλιάς του Ρόζενμπεργκ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Ρομπέρτο, δεν απειλήθηκε και έκανε το παιχνίδι του σαν να ήταν στο Καραϊσκάκη . Μάλιστα, στο 40 έφτασε στο γκολ με το εναέριο σουτ του Μήτρογλου, αλλά, η σημαία του βοηθού σηκώθηκε άμεσα (για οφ σάιντ στη κεφαλιά πάσα του Μποτία). Το πρόβλημα ήταν όχι ότι δεν μέτρησε το γκολ, αλλά ότι στην επόμενη επίθεση από το πουθενά , δέχθηκε το γκολ. Ο Μποτία δεν έδιωξε ενώ ήλεγχε προσωρινά και ο Ρόζενμπεργκ έκλεψε και με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πιο φθηνό γκολ δεν μπορούσε να δεχθεί ο Ολυμπιακός μετά από ένα ημίχρονο πλήρους κυριαρχίας.

Β' Ημίχρονο: Με ίδια διάθεση παρά το ...στράβωμα του ματς, μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Να πιέσει και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Στο 56' σε ατυχία και λάθη ήρθε να προστεθεί κι άλλος ένας παράγοντας. Ο διαιτητής. Ο Αφελάι πέρασε υπέροχη κάθετη στον Μανιάτη ο οποίος ανατράπηκε καθαρά. Αντί για πέναλτι ο Ρώσος διαιτητής ΚΑράσεφ, κιτρίνησε για θέατρο τον Μανιάτη. Μία φάση που δεν χρειάστηκε ποτέ ριπλέι για να δει κανείς την παρανομία, ο Καράσεφ την προσπέρασε σαν να μην υπάρχει. Ο Ολυμπιακός αδικήθηκε αλλά όφειλε να συνεχίσει με τον Ντομίνγκες να παίρνει τη θέση του Εντινγκά . ο Ρομπέρτο σταμάτησε τον Τέλιν με καθοριστική επέμβαση και αμέσως μετά ο Ολυμπιακός απώλεσε μεγάλη διπλή φάση. Πρώτα ο Όλσεν έδιωξε το πλασέ του Μήτρογλου και μετά η κεφαλιά του Μανιάτη σχεδόν σε κενή εστία δεν βρήκε στόχο. Οι κλωτσιές (στον Αφελάι κυρίως) έδιναν και έπαιρναν ωστόσο ο Καράσεφ ήταν αποφασισμένος να παίξει έδρα. Η κεφαιά του Μήτρογλου (79') ήταν η τελευταία ουσιαστική φάση για τους Πειραιώτες, μέχρι να βγουν οριστικά εκτός ματς. Αυτή τη φορά ο Αμπιντάλ έκανε το λάθος να μην απομακρύνει ο Σιμπίσκι πέρασε την μπάλα στον Ρόζενμπεργκ, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-0. Το εφιαλτικό σενάριο με δύο λάθη στην άμυνα μετά από δύο βολέ είχε ολοκληρωθεί. Η Μάλμε πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ.

Που κρίθηκε: Το λάθος του Μποτία στο πρώτο μέρος σίγουρα είναι σημαντική παράμετρος. Μετά από ένα ημίχρονο, στο οποίο ο Ολυμπιακός είναι καθολικά ανώτερος από την αντίπαλό του, υποχρεώνεται με ένα ...παιδικό γκολ να πάει στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ. Σίγουρα η αβλεψία του Ρώσου να μην καταλογίσει το καταφενέστατο πέναλτι υπέρ του Μανιάτη είναι σημαντικό άλλοθι. Αν ο Ολυμπιακος ισοφάριζε εκεί θα έφερνε το σκορ και την ψυχολογία του ματς στα μέτρα του (και πάλι).

Παίκτης από χρυσάφι: Ο Ρόζενμπεργκ με τα δύο γκολ είναι ο παικτης του αγώνα. Σημαντική η ...βοήθεια που πήρε από τις κακές αντιδράσεις της ερυθρόελυκης άμυνας.

Η σφυρίχτρα: Ένας διαιτητής αποφασισμένος να παίξει έδρα. Ο Ρώσος το έκανε με πολύ άκομψο τρόπο. Συνολικά πολύ κακός. Υπάρχει η φάση του πέναλτι αλλά και τα προβλήματα στον πειθαρχικό έλεγχο. Η κλωτσιά των παίκτών της Μάλμε έπεφτε σύννεφο, αλλά ο Ολυμπιακός έτρωγε τις κάρτες. Για τον καταλογισμό οφ σάιντ στον Μήτρογλου διατηρούμε ακόμα τις επιφυλαξεις μας. Όσον αφορά στο γκολ του Μήτρογλου, ναι μεν ο Έλληνας φορ καλύπτεται, όμως στην πρώτη μπαλιά Μποτία και Εντινγκά είναι εκτεθειμένοι.