Η Ούνιξ Καζάν των Ελλήνων ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε διψήφια διαφορά, ...
Με ανατροπή και Ζήση η Ούνιξ στους τελικούς!
Στους διπλούς τελικούς του Eurocup (1 και 7 Μαΐου) προκρίθηκε η Ούνιξ Καζάν ...

Με ανατροπή στον τελικό η Ούνιξ των Ελλήνων!

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Ούνιξ Καζάν των Πεδουλάκη, Καϊμακόγλου και Ζήση νίκησε στην Χάποελ Ιερουσαλήμ (82-71) και προκρίθηκε στον τελικό του προκριματικού γύρου της Ευρωλίγκας, στον οποίο αύριο (26/9, 9.30 μ.μ.) στην Οστάνδη, την γαλλική Βιλερμπάν. Η ρωσική ομάδα ήταν κακή αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο και στο τέλος του εικοσαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 πόντους (41-35). Στο δεύτερο, όμως, «μεταμορφώθηκε». Η αλλαγή στην εικόνα της άρχισε από την βελτιωμένη άμυνα της. Από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους 47-30 έφτασε σχετικά άνετα στην νίκη. Ο Ντ' Ορ Φίσερ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Κέρτις Τζέρελς, Νίκος Ζήσης, οι οποίοι πέτυχαν από 15 πόντους. Μεγάλη συμβολή στην νίκη της Ούνιξ είχε ο άλλος Έλληνας, Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποιός σκόραρε 7 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πεδουλάκης): Ουάιτ 11 (1 τρ, 5 ρ.), Λάνγκφορντ 10 (2 τρ., 5 ασ.), Ζήσης 15 (3 τρ., 6 ασ.), Μπίκοφ, Σανκικίντζε 6 (6 ρ.), Γκουμπάνοφ 2, Σοκολόφ, Καϊμακόγλου 7 (1 τρ., 7 α.), Φίσερ 16 ( 5 ρ.), Τζέρελς 15 (3). ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Φράνκο): Γκάφνεϊ 9 (5 ρ.), Κίτσεν 10 (2), Ελιγιάχου 2, Τζόουνς 12, Χαλπερίν 7 (1), Τιμόρ 3 (1), Ράιτ 10, Γκριν 9, Σμιθ 9 (1). Το πανόραμα των προκριματικών της Ευρωλίγκας: Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 1. Ρίγα – Στρασμπούρ 53-82 2. Οστάνδη – Βιλερμπάν77-86 Τετάρτη 24 Σεπτεμβρίου 3. Χάποελ Ιερουσαλήμ – Νίμπουργκ 94-84 4. Ούνιξ Καζάν – Ζιελόνα Γκούρα 90-86 Πέμπτη 25 Σεπτεμβρίου 5. Βιλερμπάν – Στρασμπούρ 74-65 6. Ούνιξ Καζάν – Χάποελ Ιερουσαλήμ Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου Βιλερμπάν – Νικητής 6 Σε λίγο περισσότερα