Γράφει ο «Εξάσφαιρος»…e-mail: eksasfairos.ps@gmail.comΕπιστρέφουμε-αποκλειστικά-σε ...
Το μαραθώνιο ταξίδι της Εθνικής μας από τις Η.Π.Α προς την Βραζιλία ...
Τα
Εντυπωσιακό είανι το αεροπλάνο που θα μεταφέρει της εθνική ομάδα της ...

Με θρίαμβο στο «λάτιν ντέρμπι» προκρίθηκε η Βραζιλία!

Με επιμέρους σκορ 52-29 στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία θριάμβευσε στην Μαδρίτη της Αργεντινής (85-65) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η Βραζιλία πιο «φρέσκια» και δυναμική μετά το ισορροπημένο πρώτο μέρος, κυριάρχησε στο δεύτερο της γερασμένης Αργεντινής, που με την παρούσα σύνθεση (Πριτζιόνι, Νοτσιόνι, Χέρμαν) έκλεισε τον «κύκλο» της την Ισπανία. Ο Ραουζλίνιο Νέτο ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο, αντικατέστησε με τον καλύτερο τρόπο τον Μαρτσελίνιο Χουέρτας και ηγήθηκε της αντεπίθεσης της ομάδας της «χώρας του καφέ» που κατέληξε σε θρίαμβο. Η Βραζιλία κατάφερε να περιορίσει την δράση του Λουίς Σκόλα, οι ψηλοί της επικράτησαν στις «μάχες» της ρακέτας και η Αργεντινή δεν είχε εναλλακτικές λύσεις για να φανεί ανταγωνιστική.

Η Αργεντινή ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 21-13 στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Πριτζιόνι, αλλά στην συνέχεια η Βραζιλία ισορρόπησε το ματς. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ισχνό προβάδισμα της Αργεντινής (36-33 σκορ πρώτου εικοσαλέπτου), αλλά στην τρίτη περίοδο η Βραζιλία με επιμέρους σκορ 24-11 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (57-47) λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Με πρωταγωνιστές τους Νέτο και Νενέ η Βραζιλία… έπαιζε μόνη της στην τέταρτη περίοδο. Η Αργεντινή δεν είχε κουράγιο και λύσεις και η Βραζιλία τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα… εκτόξευσε την διαφορά στους 18 πόντους (73-55). Τα τελευταία λεπτά είχαν εορταστικό χαρακτήρα για την Βραζιλία, που θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-36, 57-49, 85-65.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μανιάνο): Νέτο 21 (1), Τέιλορ 4, Γκαρσία 5 (1), Χουέρτας, Μπαρμπόσα 10, Βαρεζάο 8, Τζιοβανόνι 7 (2), Νένε 7, Βιέιρα 13 (1), Σπλίτερ 10.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λάμας): Σκόλα 9, Μάτα, Καμπάσο 11 (2), Πριχιόνι 18 (3/3 τρίπ.), Λαπροβίτολα, Γκουτιέρεζ 6 (2), Ντέλια 2, Χέρμαν 5 (1), Νοτσιόνι 4, Σάφαρ 10.