Νέα και ενημέρωση
Αθήνα, 5C°,
Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2016
Ειδήσεις: Ατζέντα
Σχετικά Νέα
14ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Το 14ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, η μεγάλη γιορτή του ...
Η Ομάδα χορού SaLtaTor στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Η Ομάδα χορού SaLtaTor παρουσιάζει στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης στο ...
How to survive in a hostile temperate environment, στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης στο πλαίσιο του 13ου Φεστιβάλ του ...
Top Επιχειρήσεις
Βόλος
clientThumb
Αθήνα
clientThumb
Πάτρα
clientThumb
Βόρειες Σποράδες
clientThumb

13ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

13ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και φιλοξενείται για πρώτη φορά εξ' ολοκλήρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.


Οι Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και δημιουργική διάθεση, καλώντας όλους τους φίλους του χορού να γιορτάσουν, να απολαύσουν, αλλά και να ενημερωθούν για τη σύγχρονη χορογραφική δημιουργία στην Ελλάδα.


Εξήντα ένας συνολικά δημιουργοί-μέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι- θα παρουσιάσουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην  κεντρική σκηνή, το γκαράζ και το black box του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης.


Φέτος, στο 13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έργα από όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού. Οι ομάδες που συμμετέχουν στο Φεστιβάλ είναι: Ίασις, Luna Park, Ηχόδραμα, Αθανασία Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία Σιγαλού, Trio AA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum, Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ Ορίων, Altius, Aleajactaest, 7o Βήμα, Nimis, Aniline Dancetheater, SaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος Άγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας, Index Animi, Στίγμα, Inter Se Onus, Soyuz, Creo-Ρέον (Κολεκτίβα Now is now), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος Κίνηση, Resdance, Intravenous, Ditto, Asomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω.


Να υπογραμμίσουμε ότι η τιμή του εισιτηρίου των παραστάσεων έχει κρατηθεί πολύ χαμηλή, για να παραμείνει το Φεστιβάλ προσιτό σε όλους τους φίλους του χορού.


Το 13ο Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού.


Παράλληλα, σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων φιλοξενείται και στη Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Άνετον και στο Θέατρο Κήπου, από τις 12 έως τις 29 Ιουνίου με ένα αφιέρωμα στη χορογράφο Anne Teresa De Keersmaeker και με τη συμμετοχή των ομάδων: Aniline dancetheater, Hermanos, B+6, Μίνα Ανανιάδου, Sσvem-a, Τρίγωνο, Μέλπω Βασιλικού, Γιάννης Μαργαρώνης, Δρυάδες εν πλω, λυδία Λίθος, Intravenus, creo, pus.par.tu, Ήρος Άγγελος, Yelp dance. Co.


13ου Φεστιβάλ Χορού | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

9 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα Σύγχρονου Χορού  Ίασις: Το πιο γλυκό ψωμί [παράσταση για παιδιά]
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 65’

10 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ : Σύλληψη / Κατάληψη (Capture)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια 70’

11 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ηχόδραμα: ρεĩ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Αθανασία Κανελλοπούλου: In Lo(e)verland ΙΙ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
YELP danceco. : Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Δαγίπολη: ΠΝΕΙ (Έχει πνοή)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: Η Φόνισσα...dolce vita
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90’

13, 14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ελιξ - Εννιάμορφο και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη του σώματος
Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60’

14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ευγενία Σιγαλού:  Όνειρο One size
Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Trio AA: Ανωτέρα Βία
Μίνα Ανανιάδου: ΜΕΤΑ-
Dancevacuum: Dance Banoptikon
Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Indigo Fera: Eremus
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΜΥΙΑ: Όνειρο μέσα σε όνειρο
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Υπέρ Ορίων: Bolero
Altius: I feel you
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35’

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ
Χοροθέατρο aleajactaest: Delirium
Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα 7ο Βήμα: TARANTΕLLA
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Nimis: Μία προς έναν  
Aniline Dancetheater: Βάκχες
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 75’

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
SaLtaTor: Nature – Orbital  (2 solo)
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
Footsteps: BOUND
Φωτοσκίασις: του αρχέγονα
Ώρα:  21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
On/Off Dance etc. &  Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales
Ώρα:  22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25’

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: ρωμαίος + ...
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

19 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Index Animi: Without a Trace
Στίγμα: Ονειροκατασκευές
Inter Se Onus: Sine Signum
Soyuz: Ο τυφλός
Ώρα έναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λυδία Λίθος: Chair's Tragedy
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: En ecoute
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50’

20 & 22 Ιουνίου – Black box
Dance Factory: metamorphosis II
Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) – διάρκεια: 50’

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Συν-κίνηση: tranSEASONS
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55’

21 Ιουνίου – Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας
Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού “- Κι αν πέσω; - Θα ξανασηκωθείς”:
Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λάθος Κίνηση: ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Resdance: Boundaries
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Intravenous: Frames
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ditto: Script
Carnation: Indirect speech
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή
Περιηγητές: Καραμέλα
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55’

28 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ASOMO4 : υσΕγώ
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80’

Άλλες ειδήσεις κατηγορίας
Το 14o Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων στη Θεσσαλονίκη
Το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, η μεγάλη γιορτή ...
Χορεύουμε σε Χριστουγεννιάτικο πνεύμα στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Στο πνεύμα των ημερών των Χριστουγέννων με διάθεση προσφοράς και ...
One way ticket: η παράσταση του 3ου Community Dance στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης για τρίτη συνεχόμενη χρονιά διοργάνωσε ...
Community Dance - Τρίτος Κύκλος: 9 πρόβες + 1 παράσταση στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και ο Σύνδεσμος Χορού επιστρέφουν για ...
Το μέλλον του ελληνικού χορού για δυο βραδιές στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Στις 8 και 9 Ιουλίου, το Σωματείο Ελλήνων Χορογράφων σε συνεργασία με το ...
Μήνας Χορού - Φεστιβάλ Ελλήνων Χορογράφων στη Θεσσαλονίκη
Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο δήμος Θεσσαλονίκης διοργανώνει σειρά ...
In Lo(e)verland ΙΙ της Αθανασίας Κανελλοπούλου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης φιλοξενεί στο πλαίσιο του 13ου Φεστιβάλ ...
Delirium από το χοροθέατρο aleajactaest στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης στο πλαίσιο του 13ου Φεστιβάλ του ...
Πλατφόρμα Νέων Κυπρίων Χορογράφων στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Πλατφόρμα Νέων Κυπρίων Χορογράφων οργανώνεται στις αρχές Ιουνίου στο ...