Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε το πλήρες πρόγραμμα των τελικών της Basket League. Την ...
O 3ος τελικός της Α1 Ανδρών ΑΕΚ- Διομήδης Άργους που θα κρίνει την ...
Στις 21/6 ο τελικός ΑΕΚ-Διομήδης Άργους
Η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος ανακοίνωσε ότι ο 3ος τελικός της ...

«Βήμα» τίτλου για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε στην Κυψέλη του Διομήδη Άργους στην παράταση με 31-28 (κ.α. 25-25) και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους Αργίτες να είναι πρωταγωνιστές στο πρώτο και να προηγούνται από νωρίς (3-5 στο 10') με εξαιρετικό τον Γιώργο Μαστορογιάννη. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλιας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έχτισε διαφορά 4 γκολ (5-9 στο 16' και 6-10 στο 17'). Η ΑΕΚ μείωσε 11-12 με τον Παπαδόπουλο στο 22:56, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με τρία γκολ (12-15) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε με ένα σερί 5-0 να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί 18-16 στο 38'. Η είσοδος του Τσιλιμπάρη αντί του Καφφάτου και ο εκπληκτικός Ράκσεβιτς οδηγούσαν την ΑΕΚ, αλλά τα λάθη στην επίθεση έδωσαν δικαίωμα στον Διομήδη να ισοφαρίσει και να προσπεράσει ξανά (19-20 στο 41:55 και 20-21 στο 48'). Ένα ξέσπασμα της «Ένωσης» με δύο γκολ στην κόντρα του Γεωργιάδη έδωσαν αέρα τριών τερμάτων (24-21) στην ΑΕΚ και λίγο αργότερα στο 55' (25-22) όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει. Ωστόσο οι «Λύκοι» με 3-0 σερί και τον Μάλλιο να σκοράρει από τα 10 μέτρα στο 59:42 έστειλαν το ματς στην παράταση, αφού η ΑΕΚ δεν αξιοποίησε την τελευταία της επίθεση.

Στην παράταση η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη και τον Ράκσεβιτς να κερδίζει δύο αποβολές σε λιγότερο από ένα λεπτό η «Ένωση» πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα κατόρθωσε να κερδίσει με 31-28 με τον Τσιλιμπάρη να σημειώνει το τελευταίο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο!

Ο 2ος τελικός θα διεξαχθεί την Τρίτη (20:00- OTE TV) στη Νέα Κίο με την ΑΕΚ να θέλει μια νίκη για την κατάκτηση του νταμπλ και ο Διομήδης ψάχνει την ισοφάριση και να οδηγήσει την σειρά σε τρίτο και τελευταίο τελικό.

Η τελευταία «παράσταση» και ο «τελικός»
Ο Παναθηναϊκός απόψε (20:30, Novasports 2, pamesports.gr) δίνει τον τελευταίο του αγώνα ...