Με... εξάσφαιρο (6-0) «σκότωσε» η Μπάγερν Μονάχου την Βέρντερ Βρέμης στο ...
Βαθμούς... άφησε η Μπάγερν και στο Αμβούργο, καθώς για την 4η αγωνιστική ...
Δύσκολα στα ημιτελικά η Μπάγερν!
Η Μπάγερν Μονάχου τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Λούντβιγκσμπουργκ, ...

Ο Κλαρκ «σκότωσε» την Μπάγερν!

Με ένα buzzer-beater του Κόμπι Κλαρκ, η Λούντβιγκσμπουργκ έκανε την έκπληξη, ρίχνοντας στο «καναβάτσο» την Μπάγερν με 85-83 και ισοφάρισε τη σειρά στα γερμανικά πλέι οφ με 1-1! Ο Κόμπι Κλαρκ με σουτ στην εκπνοή έγινε ο ήρωας για τους φιλοξενούμενους καθώς με «κρύο αίμα» ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 85-83, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1. Πώς φτάσαμε όμως μέχρι το «θρίλερ» των τελευταίων λεπτών; Η Λούντβιγκσμπουργκ ξεκίνησε φουριόζα το πρώτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου ήταν μπροστά με 25-20, αλλά δεν σταμάτησε εκεί!Στην δεύτερη περίοδο, είχε επιμέρους σκορ 21-13 και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να δείχνει ότι προηγούνται της Μπάγερν με 46-33! Η Μπάγερν «ξύπνησε» στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους έξι πόντους και το 62-56 στο 30ο λεπτό. Στο 33ο λεπτό το σκορ έγινε 66-66 και το ματς πήρε «φωτιά». Οι δύο ομάδες έκτοτε πήγαιναν χέρι-χέρι στο ματς και έτσι 0,5 δεύτερα πριν από το φινάλε ο Στάιγκερ με δύο βολές έκανε το 83-83, για να έρθει ο Κόμπι Κλαρκ και να «σκοτώσει» την Μπάγερν! Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάικλ Στόκτον (γιος του ΝΒΑερ Τζον Στόκτον) με 20 πόντους, όσους και ο Κόμπι Κλαρκ. Για την Μπάγερν ξεχώρισαν ο Νιχάντ Τζέντοβιτς με 23 πόντους και ο Μπράις Τέιλορ με 15 πόντους. Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ:Λούντβιγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου (1-1) 85-83Βόννη-Ολντενμπουργκ (0-1)Ουλμ-Αλμπα Βερολίνου (0-1)Αρτλαντ Ντράγκονς-Μπάμπεργκ (1-0)