Οι αστέρες του Ολυμπιακού ρωτήθηκαν για το επάγγελμα που θα έκαναν αν ...
Το έκανε ντέρμπι η Κηφισιά (pics)
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Κηφισιά έφτασε ακόμα και στο +19, με 50 ...

Το 2-0 έκαναν οι Χιτ (video)

Οι Νέτς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο λύγισαν από την καταπληκτική άμυνα των Χιτ οι οποίοι πήραν τη νίκη με 94-82. Οι Νετς κατάφεραν να πετύχουν μόλις 36 πόντους στο δεύτερο μέρος, με τους Χιτ να τους αναγκάζουν σε αυτή την επίδοση και να κάνουν τελικά το 2-0 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής. Ο ΛεΜπρόν πέτυχε 22 πόντους, παρά την καλή άμυνα που έπαιξαν πάνω του οι Νετς. Ο Κρις Μπος σημείωσε 18 πόντους ενώ ο Γουέιντ είχε 14. Τη διαφορά όμως την έκανε ο Ρέι Άλεν με τους 13 πόντους και τα 8 ριμπάουντ και όλα αυτά μόνο στο δεύτερο μέρος. Από την άλλη μεριά, κορυφαίος ήταν ο Τελετοβίτς με 20 πόντους, αλλά χωρίς καμία συμβολή στο κρίσιμο τελευταίο δωδεκάλεπτο. Ο Ντερόν Γουίλιαμς, για πρώτη φορά στην καριέρα του σημείωσε... 0 πόντους με 0/9 σουτ. Το παιχνίδι ήταν ισοροπημένο για 42 λεπτά αλλά ένα τρίποντο Τσάρμερς, μία άστοχη προσπάθεια του Γκαρνέτ και ένα ακόμα τρίποντο του Άλεν, έκαναν το σκορ 85-77 στο 43'. Το Μιάμι πήρε διψήφια διαφορά στο 87-77 και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν ανησύχησε ποτέ ξανά. “Δεν μας ενδιαφέρει ποιος σκοράρει σε αυτή την ομάδα” δήλωσε ο LeBron James, ενώ o Dwayne Wade είπε: “Μέχρι να βρεις την ευκαιρία πρέπει να κάνεις τα μικρά πράγματα στο γήπεδο. Αυτό έκανα εγώ”. Ο Jason Kidd είπε από τη μεριά του: “Αυτό πόνεσε... Δώσαμε στους εαυτούς μας μία ευκαιρία απέναντι στους πρωταθλητές αλλά αφήσαμε το παιχνίδι να γλιστρήσει από τα χέρια μας”. Χιτ - Νετς 94-82 Τα δωδεκάλεπτα: 15-21, 30-25, 24-21, 25-15 Μαϊάμι Χιτ: Μπάτιερ 3 (1/ 3τρ.), Τζέιμς 22 (4ρ., 3ασ., 2κλ.), Μπος 18 (1/4τρ., 6ρ., 3κοψ.), Τσάλμερς 11 (2/3τρ., 5ασ.), Γουέιντ 14 (7ρ., 7ασ., 2κλ.), Άντερσεν 2 (3ρ.), Λιούις 6 (2/3τρ., 3ρ.), Κόουλ 5 (1/3τρ., 3ρ.), Άλεν 13 (3/5τρ., 8ρ., 2ασ.). Μπρούκλιν Νετς: Πιρς 13 (2/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Γκαρνέτ 4 (12ρ., 3ασ., 3κλ.), Γουίλιαμς (7ρ., 6ασ.), Λίβινγκστον 15 (5ρ., 3ασ.), Τζόνσον 13 (4ρ., 3ασ.), Τελέτοβιτς 20 (6/9τρ.), Πλαμλί 2, Άντερσον 5 (4ρ.), Μπλάτσε, Θόρντον 10 (3ρ.).