Την 10η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορίας) κατέλαβε η Εθνική ...
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε η Εθνική ομάδα πόλο στο παγκόσμιο ...
Άξιζε κάτι καλύτερο η Εθνική χάντμπολ
Η Εθνική ομάδα χάντμπολ γνώρισε την ήττα με 27-25 από την ΠΓΔΜ στο ...

Ήττα και 9η θέση για Εθνική ομάδα

Η εξαιρετική πορεία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ομάδων έλαβε τέλος για την Εθνική ομάδα ανδρών. Η ήττα από την Πορτογαλία (3-1), αλλά και οι νίκες με Ρουμανία (3-1) και Γαλλία (3-1) την οδήγησαν στις 12 καλύτερες ομάδες του κόσμου, ενώ παράλληλα την έβαλαν στο δρόμο της πολύ δυνατής Αυστρίας. Στο πολύ δύσκολο παιχνίδι, με φόντο τα προημιτελικά, κόντρα στην Αυστρία η Ελλάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Παναγιώτη Γκιώνη, ο οποίος είχε πρόβλημα τραυματισμού στο δεξί χέρι (δελτοειδής μυς) ο οποίος προήλθε από τον αγώνα κόντρα στη Γαλλία. Κόντρα στην Αυστρία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση. Ο Καλλίνικος Κρεάνγκα αντιμετώπισε τον Robert Gardos (νούμερο 32) με τον Έλληνα παίκτη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση επικρατώντας στο πρώτο σετ με 11-4! Ωστόσο, από εκεί και πέρα ο Gardos βρήκε ρυθμό και με πολύ καλές επιθέσεις ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας με 11-3. Στο δεύτερο σετ ο Gardos ξέφυγε και πάλι στο σκορ από νωρίς νικώντας με 11-5, ενώ και στο τρίτο ο Κρεάνγκα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει χάνοντας με 11-6. Το πιο γεμάτο και συναρπαστικό παιχνίδι της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο. Ο Κώστας Παπαγεωργίου βρέθηκε απέναντι στον Daniel Habesohn (νούμερο 61), ο οποίος ήταν πρωταθλητής Ευρώπης το 2012 στο διπλό ανδρών. Ο Παπαγεωργίου ήταν απλά εξαιρετικός. Κέρδισε το πρώτο σετ με 13-11, ενώ και στο δεύτερο στάθηκε αρκετά ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία κατακτώντας το με 15-13, παίρνοντας προβάδισμα με 2-0. Στο τρίτο έμεινε πίσω από νωρίς και ουσιαστικά μάζεψε ενέργεια και δυνάμεις για το επόμενο, χάνοντας με 11-5. Στο τέταρτο, με σωστή στρατηγική και «έξυπνες» επιθέσεις ο Έλληνας παίκτης έβαλε δύσκολα στον Αυστριακό κερδίζοντας με 11-6 και ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Ελλάδα. Ακολούθησε ο Τάσος Ρηνιώτης, ο οποίος παρά το γεγονός ότι έπαιζε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τόσο σημαντικό παιχνίδι, έδειξε θράσος, απέναντι στον σαφώς πιο έμπειρο Stefan Fegerl. Ο Αυστριακός πήρε το πρώτο σετ με 11-4, ενώ στο δεύτερο ο Ρηνιώτης προσπάθησε να μείνει μέσα στο σκορ, αλλά ο Fegerl κατάφερε να επικρατήσει με 11-6, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Το τρίτο σετ πήγε και πάλι στον Fegerl με 11-5 με την Αυστρία να παίρνει το προβάδισμα με 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Robert Gardos που αγωνίστηκε κόντρα στον Παπαγεωργίου. Στο πρώτο σετ ο Έλληνας παίκτης αντιστάθηκε σθεναρά χάνοντας με 11-8, όμως στα άλλα δύο σετ ο Gardos βρήκε λύσεις στις άμυνες του Παπαγεωργίου και με 11-2 και 11-6 πήρε τη νίκη με 3-0 και η Αυστρία την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ελληνική ομάδα κατέλαβε την 9η θέση στον κόσμο, δείχνοντας υποχρεώνοντας όμως για ακόμη μία φορά όλο τον κόσμο να μιλάει για εκείνη. Η χώρα μας κέρδισε με το σπαθί της το δικαίωμα να χαρακτηρίζεται ως μια από τις μεγάλες δυνάμεις της επιτραπέζιας αντισφαίρισης! Τα εύσημα δεν μπορεί να τα πάρει κανένας άλλος εκτός από τον Κώστα Βατσακλή και τους παίκτες του οι οποίοι έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν, με πολύ δουλεία και αρκετές θυσίες, την Dream Team της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης.
Για το χάλκινο η Εθνική κόντρα στην Ουγγαρία, ήττα 16-8 από τη Σερβία
Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης ...