Στο Κάρντιφ ο τελικός του Champions League το 2017!
Στο εντυπωσιακό Μιλένιουμ του Κάρντιφ θα διεξαχθεί ο μεγάλος τελικός ...
Ο Ντικ Άντβοκατ είναι ο αντικαταστάτης του Γκουστάβο Πογιέτ σην ...
Η Σάντερλαντ στηρίζει Πογιέτ
Η Σάντερλαντ είναι μόλις δυο βαθμούς πάνω από την ζώνη υποβιβασμού ...

Την διέλυσε και ανάσανε!

Πολύτιμη νίκη για την παραμονή της στην Premier League και μάλιστα με το εντυπωσιακό 4-0 πέτυχε η Σάντερλαντ επί της Κάρντιφ. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ ήταν καταιγιστική στον "τελικό" σωτηρίας και για τις δύο ομάδες για την 36η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος και πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο, με το οποίο ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη αφήνοντας από "κάτω" τόσο τη σημερινή της αντίπαλο όσο και την Φούλαμ.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 26' ο Γουίκαμ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Φάμπιο Μπορίνι "έγραψε" το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 76' ο Τζιακερίνι έκανε το 3-0 και δέκα λεπτά αργότερα ο Γουίκαμ και πάλι βρήκε δίκτυα για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ο Χάρης Μαυρίας ήταν εκτός αποστολής ενώ ο Ιγκνάσιο Σκόκο έμεινε στον πάγκο για την Σάντερλαντ. Με δέκα παίκτες αγωνιζόντουσαν από το 45' οι φιλοξενούμενοι λόγω της αποβολής του πρώην αμυντικού της ΑΕΚ, Χουάν Κάλα.