Διπλό πρόκρισης η Βαλένθια, προβάδισμα για Πόρτο
Νίκες πρόκρισης για Γιουβέντους, Τότεναμ, Λυών και Ανζί. Πέρασαν με ...
Βήμα πρόκρισης για ΑΠΟΕΛ
Βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League έκανε ο ΑΠΟΕΛ, που αναδείχθηκε ...

Βήμα πρόκρισης για Γιούβε, Φιορεντίνα, Βαλένθια, Ντνίπρο και ΑΖ

Βήμα πρόκρισης στην φάση των 16 του Europa League έκαναν οι Γιουβέντους, Φιορεντίνα, Βαλένθια, Ντνίπρο και ΑΖ. Οι αναμετρήσεις Ανζί - Γκενκ και Τσορνομόρετς Οντέσα - Λιόν ολοκληρώθηκαν ισόπαλες με 0-0.Με το πρώτο γκολ του Πάμπλο Οσβάλντο, η Γιουβέντους έγινε η πρώτη γηπεδούχος που σκοράρει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση στο 2014 και τελικά επικράτησε με 2-0 της Τράμπζονσπορ στο Τορίνο, κάνοντας βήμα πρόκρισης. Θυμίζουμε πως και στα τέσσερα ματς του Champions League νίκησε ο φιλοξενούμενος με τον γηπεδούχο να μην σκοράρει, ενώ όσον αφορά στην Γιούβε, το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Πολ Πογκμπά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στην Δανία, όπου η Φιορεντίνα νίκησε με 3-1 την Εσμπιεργκ και είναι με το ένα πόδι στους 16, ενώ μεγάλη νίκη με 2-0 πήρε η Βαλένθια επί της Ντινάμο Κιέβου στην Λευκωσία (λόγω των επεισοδίων στην Ουκρανία). Ο Βάργκας άνοιξε το σκορ στην Κύπρο στο 79' και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Φεγκουλί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ράμος πήρε μία μικρή... εκδίκηση από την Τότεναμ, αφού με εκτέλεση πέναλτι του Κονοπλιάνκα η Ντνίπρο επικράτησε με 1-0 των Πετεινών. Τέλος, προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Αλκμααρ, που επικράτησε με 1-0 της Σλόβαν Λίμπερετς στην Τσεχία. Ο Βιεργκέβερ έδωσε το διπλό στους ολλανδούς, με γκολ στο 89'. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης (20/2) για την φάση των 32: Ανζί - Γκενκ 0-0 Γιουβέντους - Τραμπζονσπόρ 2-0 (16' Οσβάλντο, 90'+4' Πογκμπά) Εσμπιεργκ - Φιορεντίνα 1-3 (10' Πούσιτς - 9' Μάτρι, 15' Ιλιτσιτς, 37' πέν. Ακουιλάνι) Ντνίπρο - Τότεναμ 1-0 (81' πέν. Κονοπλιάνκα) Σλόβαν Λίμπερετς - ΑΖ Αλκμααρ 0-1 (89' Βιεργκέβερ) Ντιναμό Κιέβου - Βαλένθια 0-2 (79' Βάργκας, 90'+1' Φεγκουλί) ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 0-1 (59' Λίμα) Τσορνομόρετς Οντέσα - Λιόν 0-0 22:05 Μπέτις - Ρούμπιν Καζάν 22:05 Λάτσιο - Λουντογκόρετς Ράζγκραντ 22:05 Βικτόρια Πλτσεν - Σαχτάρ Ντόνετσκ 22:05 Σουόνσι Σίτι - Νάπολι 22:05 Πόρτο - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 22:05 Αγιαξ - Σάλτσμπουργκ 22:05 Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βασιλεία 22:05 Μάριμπορ - Σεβίλη