Επιτέλους νίκη για τον ΑΓΟΡ, 86-67 τον Κολοσσό
Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες, ο ΑΓΟΡ επικράτησε εύκολα με 86-67 του ...
Διπλό με ανατροπή ο ΚΑΟΔ, 64-62 τον Απόλλωνα Πατρών
Μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ έκανε την ανατροπή ...
Τρίτη νίκη για Απόλλωνα, 82-73 τον ΑΓΟΡ
Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων Πατρών ...

Νίκη - ανάσα για ΑΓΟΡ, 92-72 τον Απόλλωνα Πατρών

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στην Α1, ο ΑΓΟΡ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εύκολα με 92-72 του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. 7-11 και για τις δύο ομάδες.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Καλαφατάκη ο Γκάμπριελ, που σταμάτησε στους 33 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Χαρτ (13 π.), Καλαμπόκη (11 π.), Ράιτ (10 π.) και Εζιούκου (10 π.). Μπολντς (21 π.), Ρος (14 π.), Γουίλσον (12 π.) και Μιλουτίνοβιτς (11 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Βετούλα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 27-23 στο 10'. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και με επιμέρους σκορ 19-9, προηγήθηκαν με +6 (42-36) στο ημίχρονο. Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους κρητικούς να αυξάνουν την διαφορά τους στο +8 (62-54) στο 30', με τους Γκάμπριελ, Καλαμπόκη, Χαρτ και Ράιτ. Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με το Ρέθυμνο να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και να φτάνει εύκολα στη νίκη με το τελικό 92-72, καλύπτοντας παράλληλα και το -9 του πρώτου γύρου. Τα δεκάλεπτα: 23-27, 19-9, 20-18, 30-18.
Γκάμπριελ: Ετυχε να είμαι εύστοχος
Ο Κένι Γκάμπριελ, που οδήγησε το Ρέθυμνο σε σημαντική νίκη επί του ...
Α1: MVP της 18ης αγωνιστικής ο Γκάμπριελ
Ο ΑΓΟΡ επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών στο Ρέθυμνο, με πρωταγωνιστή τον ...
Διπλό - ανάσα για Απόλλωνα, 76-67 τον Ηλυσιακό