Αθήνα, 13C°,
Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2016
Λευκή ισοπαλία στο Emirates, διπλά για Λίβερπουλ, Τότεναμ
Η Αρσεναλ έχασε την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή της Premier League, αφού ...
Μόνη πρώτη η Αρσεναλ, νίκες για Τσέλσι, Εβερτον, γκέλα για Γιουνάιτεντ
Η Αρσεναλ επικράτησε με 4-1 της Νόριτς στο Emirates και έμεινε μόνη στην ...
Τρίτη νίκη για Αρσεναλ, Τότεναμ, γκέλα για Σίτι
Την τρίτη τους νίκη, σε τέσσερις αγώνες στην Premier League πέτυχαν οι Αρσεναλ ...

Νίκη για Γιουνάιτεντ, γκέλα για Αρσεναλ, Βασίλισσα του Μέρσεϊσαϊντ η Λίβερπουλ

Η πρωτοπόρος της Premier League, Αρσεναλ, υπέστη απώλεια βαθμών στο St. Mary's Stadium, αφού έμεινε στο 2-2 με την Σαουθάμπτον, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Εντός έδρας νίκη για Γιουνάιτεντ με Μάτα και Φαν Πέρσι, Βασίλισσα του Μέρσεϊσαϊντ η Λίβερπουλ, διέλυσε με 4-0 την Εβερτον.Με νίκη επί της Τότεναμ την Τετάρτη (29/1) η Μάντσεστερ Σίτι θα περάσει στην κορυφή της Premier League, αφού η Αρσεναλ έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με την Σαουθάμπτον στο St. Mary's Stadium. Στο 21', ο Φοντέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κράτησαν το υπέρ τους 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το δεύτερο μέρος και με τέρματα των Ζιρού και Καθόρλα, έκαναν την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά (48'-52') και πήραν το προβάδισμα με 2-1. Παρά το σοκ του 1-2, η Σαουθάμπτον δεν τα παράτησε και κατάφερε δύο λεπτά μετά να ισοφαρίσει σε 2-2, με τον Λαλανά. Η ομάδα του Βενγκέρ, που έμεινε και με 10 παίκτες στο 80' λόγω αποβολής του Φλαμινί, δεν κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και έμεινε στο τελικό 2-2 με την Σαουθάμπτον. Στο ντεμπούτο του Χουάν Μάτα και στην επιστροφή του Ρόμπιν Φαν Πέρσι στην 11άδα, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Κάρντιφ στο Old Trafford. Μόλις στο 6' ο Φαν Πέρσι, με διπλή προσπάθεια, σκόραρε με το κεφάλι και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 59' ο Γιάνγκ, με πολύ ωραίο σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους Κόκκινους Διάβολους. Η ομάδα του Μόγες έφτασε πολύ κοντά στο 3-0 στο 74', αλλά ο Βαλέντσια σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της Κάρντιφ, με σουτ μέσα από την περιοχή. Καταιγιστική ήταν η Λίβερπουλ στο ντέρμπι του Μερσεϊσαϊντ, εκμεταλλεύτηκε τις σημαντικές απουσιές της Εβερτον στην άμυνα και την διέλυσε με 4-0 στο Anfield. Στο 21', ο Τζέραρντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Στάριντζ, ο οποίος με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών (33', 35') έστειλε τους reds στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 3-0. Η ομάδα του Ρότζερς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος, με τον Σουάρες να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, στο 50', ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Στάριντζ έχασε την ευκαιρία να πετύχει χατ τρικ και παράλληλα το 5-0, αφού αστόχησε σε πέναλτι! Ετσι, η τέταρτη Λίβερπουλ αύξησε την διαφορά της στο +3 από την πέμπτη Τότεναμ, η οποία παίζει την Τετάρτη (29/1) με την Σίτι και στο +4 από την έκτη Εβερτον. Πολύ σημαντική, βαθμολογικά, νίκη πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας, που επικράτησε με 1-0 της Χαλ Σίτι στο Selhurst Park. Το... χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Πάντσιον στο 16'. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του ΜακΓκρέγκορ στο 90'+2'. Σημαντική νίκη πέτυχε και η Σουόνσι Σίτι, που επικράτησε με 2-0 της Φούλαμ στο Liberty Stadium. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, ο Σέλβεϊ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 61', με τον Τσίκο να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 75'. Τέλος, Νόριτς Σίτι και Νιούκαστλ έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Carrow Road, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ρεμί στο 81'. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής: Τρίτη (28/1) Σαουθάμπτον - Αρσεναλ 2-2 (21' Φοντέ, 54' Λαλανά - 48' Ζιρού, 52' Καθόρλα) Μάντσεστερ Γ. - Κάρντιφ Σίτι 2-0 (6' Φαν Πέρσι, 59' Γιάνγκ) Νόριτς Σίτι - Νιούκαστλ 0-0 Σουόνσι Σίτι - Φούλαμ 2-0 (61' Σέλβεϊ, 75' Τσίκο) Λίβερπουλ - Εβερτον 4-0 (21' Τζέραρντ, 33', 35' Στάριντζ, 50' Σουάρες) Κρίσταλ Πάλας - Χαλ Σίτι 1-0 (16' Πάντσιον) Τετάρτη (29/1) 21:45 Τότεναμ - Μάντσεστερ Σ.      21:45 Αστον Βίλα - Γουέστ Μπρομ      21:45 Τσέλσι - Γουέστ Χαμ      21:45 Σάντερλαντ - Στόουκ Σίτι
Στο... χαλαρό 3άρα η Σίτι στη Γιουνάιτεντ!
Περίπατο έκανε η Σίτι στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, περνώντας νικηφόρα 3-0 ...
FA Cup: Στους 8 η Αρσεναλ, 2-1 την Λίβερπουλ
Στην προημιτελική φάση του FA Cup προκρίθηκε η Αρσεναλ, που επικράτησε ...