Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 πέτυχε ο ΚΑΟΔ, που επικράτησε ...
Δεύτερη νίκη για Νέα Κηφισιά, 75-66 τον Ικαρο Χαλκίδας
Την δεύτερη νίκη της στην Α1 πέτυχε η Νέα Κηφισιά, που επικράτησε με 75-66 ...
Δεύτερη νίκη για Απόλλωνα, 76-66 τον Κολοσσό
Μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων Πατρών επικράτησε ...

Δεύτερη σερί νίκη για Απόλλωνα, 71-65 τον Ικαρο

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 πέτυχε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε με 71-65 του Ικαρου Χαλκίδας στην Περιβόλα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. 6-9 για τους πατρινούς, 4-11 για την ομάδα της Χαλκίδας.Αργυρόπουλος (16 π.), Γουίλσον (13 π.), Μιλουτίνοβιτς (12 π.) και Μπολντς (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Βετούλα. Ασκα (21 π.), Σάτον (14 π.) και Μανωλόπουλος (10 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Λυκογιάννη. Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Απόλλωνα και Ικαρο ισόπαλους, με 21-21. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Σάτον, έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν με +6 (27-21), στο 13'. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με ηγέτη τον Μπολντς, απάντησαν με ένα δικό τους 10-0 και πέρασαν μπροστά με 31-27 στο 17'. Με πόντους του Ασκα, ο Ικαρος ξέφυγε με +4 (35-31) στο 19', αλλά ο Ντάνιελ έστειλε τον Απόλλωνα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -2 (33-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ικαρο να έχει μικρό προβάδισμα μετά από καλάθι του Στρναντ, (39-38) στο 24'. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η ομάδα του Λυκογιάννη κρατούσε το προβάδισμα, με τον Μανωλόπουλο να προσφέρει λύσεις επιθετικά (41-46 στο 27'). Με προσπάθειες του Αργυρόπουλου, το συγκρότημα του Βετούλα κατάφερε στο 29' να ισοφαρίσει σε 48-48, με τον Μπολντς να δίνει το προβάδισμα στους πατρινούς, με 53-51. Οι δύο ομάδες πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα ισόπαλες με 53-53, μετά από καλάθι του Ρίτσαρντ. Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά η μία στην άλλη (59-57, 33'). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση στην άμυνα και με ηγέτη τον Αργυρόπουλο, ξέφυγαν με +10 στα μισά της περιόδου (67-57), διαφορά που κράτησαν μέχρι το 37' (69-59). Στην συνέχεια, ο Ασκα ανέλαβε δράση για την ομάδα της Χαλκίδας, μειώνοντας στους τέσσερις (65-69), δίνοντας παράλληλα εκ νέου ενδιαφέρον στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα. Ωστόσο, η ομάδα του Βετούλα διατήρησε την ψυχραιμία της μέχρι το τέλος και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη, με το τελικό 71-65. Τα δεκάλεπτα: 21-21, 12-14, 20-18, 18-12.
Εύκολα ο Ολυμπιακός, 87-64 τον Ικαρο Χαλκίδας
Την 14η νίκη του και δεύτερη συνεχόμενη στην Α1 πέτυχε ο Ολυμπιακός, που ...
Δεύτερη σερί νίκη για ΠΑΟΚ, 97-90 τον ΑΓΟΡ
Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικκράτησε ...
Δεύτερη σερί νίκη για Νέα Κηφισιά, 97-85 τα Τρίκαλα