Ανεβάζει στροφές ο Τζέιμς Γκιστ ενόψει του ντέρμπι Παναθηναϊκός - ...
Με Γκιστ η προπόνηση του ΠΑΟ
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την προετοιμασία του για το ντέρμπι με τον ...

Ο νόμος της άμυνας και του... Γκιστ!

Με εξαιρετική άμυνα και «καταλύτες» του Τζέιμς Γκιστ, Δημήτρη Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό (58-48) και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρώτη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» εξουδετέρωσαν το πικ εν ρολ παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού. Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν εκπληκτικός και στις δύο ρακέτες  παρά τις χαμένες βολές του και σε ένα ακόμη ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό και ο Διαμαντίδης καθοριστικός στην περιφέρεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε πολύ τον Παναθηναϊκό ο Κάρι.

Η ομάδα του Πειραιά… βραχυκυκλώθηκε εντελώς επιθετικά, σκόραρε μόλις ένα καλάθι στα πρώτα επτά λεπτά της τελευταίας περιόδου. Κυρίως γιατί ο Βασίλης Σπανούλης βγήκε εκτός παιχνιδιού από την άμυνα του «εξάστερου» και έπαιξε ελάχιστα στην τέταρτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά την αναμέτρηση και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0 με τέσσερις πόντους του Γιώργου Πρίντεζη. Με την είσοδο του Ραμέλ Κάρι και την βελτίωση στην άμυνα, οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και με 10 πόντους του Αμερικανού γκαρντ με δύο τρίποντα και ένα ακόμη τρίποντο του Μάικ Μπράμος προηγήθηκαν με 17-10 λίγο μετά το 8’.

Με σερί 7-0 και πέντε πόντους του Ματ Λοτζέσκι (καλάθι και τρίποντο), οι «ερυθρόλευκοι»… επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 17-17 στο 12’. Με τον Περπέρογλου σε θέση «τέσσερα», τον Κόλινς στον «άσσο» και τον Σπανούλη στον πάγκο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε πολύ στην άμυνα, βρήκε ρυθμό και με καλάθι του «Πέρπε» στον αιφνιδιασμό προσπέρασε με 21-20 3’ και 8’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με 23-22 με καλάθι του Κόλινς 2’ και 30’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με καλάθι του Διαμαντίδη και κάρφωμα του Ματσιούλις στον αιφνιδιασμό μετά από λάθος του Σπανούλη και προηγήθηκαν με 26-23 με 1’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο εικοσάλεπτο τελείωσε με ισχνό προβάδισμα του Παναθηναϊκού (27-25), ύστερα από κάρφωμα του Ντάνστον από επιθετικό ριμπάουντ και μια βολή του Γκιστ – που είχε άλλες τρεις άστοχες στην δεύτερη περίοδο – αλλά και τους «πράσινους» να έχουν οδηγήσει το ματς σε χαμηλό ρυθμό και σκορ με την πολύ καλή άμυνα τους στο πικ εν ρόλ των φιλοξενούμενων.

Με την λήξη του πρώτου μέρους ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τον Σχινά για διαμαρτυρία για φάουλ στον Σπανούλη με την εκπνοή του πρώτου εικοσαλέπτου.
Με τους Πρίντεζη, Ντάνστον και ενώ οι «πράσινοι» είχαν έντονο επιθετικό πρόβλημα και ο Λάσμε χρεώθηκε με τρία φάουλ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 31-28 στα πρώτα 3’ και 30’’ του δεύτερου μέρους με επιμέρους σκορ 6-1. Με τέσσερις πόντους του Γκιστ, κόψιμο του Αμερικανού σε αιφνιδιασμό του Σπανούλη και τρίποντο του Φώτση στο τρανζίσιον, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 35-33 στο 26’. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν πρόβλημα απέναντι στην οργανωμένη άμυνα και να χάνουν ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός με βολή του Σίμονς και τρίποντο του Μάντζαρη προηγήθηκε με την σειρά του 37-35 2’ και 20’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, απάντησε με σερί 6-0 στα τελευταία 1’ και 26’’ (βολή του Γκιστ, καλάθι του Κάρι, βολή του Φώτση και παρέμβαση Σίμονς στην δεύτερη βολή του Φώτση που μέτρησε για δύο πόντους) και τελείωσε το τρίτο δεκαλέπτο στο +4 (41-37).

Στην τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με τον Γκιστ καταλυτικό σε άμυνα και επίθεση και τον Μαυροκεφαλίδη να βοηθάει και στις δύο πλευρές, ξέφυγαν με διαφορά επτά πόντων (49-42) 6’ και 10’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, με επιμέρους σκορ 8-2. Μετά από τρία λεπτά χωρίς σκορ και από τις δύο ομάδες, ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε τρίποντο (52-42) 3’ και 5’’ πριν το τέλος της συνάντησης και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Παναθηναϊκού.