Coppa Italia: Στους 8 η Νάπολι, 3-1 την Αταλάντα
Η Νάπολι επικράτησε με 3-1 της Αταλάντα στο Σαν Πάολο και εξασφάλισε την ...
Coppa Italia: Στους 8 η Ουντινέζε, 1-0 την Ιντερ
Η Ουντινέζε έγινε η τέταρτη ομάδα, μετά τις Γιουβέντους, Φιορεντίνα και ...
Coppa Italia: Η Σιένα απέκλεισε την Μπολόνια
Με γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης, η Σιένα επικράτησε με 2-1 της ...

Coppa Italia: Πρόκριση στις καθυστερήσεις για Λάτσιο, 2-1 την Πάρμα

Με γκολ του Περέα στις καθυστερήσεις, η Λάτσιο έκαμψε την αντίσταση της Πάρμα, επικρατώντας με 2-1 στο Ολίμπικο και εξασφάλισε την πρόκριση της στην προημιτελική φάση του Coppa Italia. Πρωταγωνιστής για τους ρωμαίους ο Περέα, που πέτυχε και τα δύο γκολ των νικητών. Οι λατσιάλι θα αντιμετωπίσουν στους 8 τον νικητή του ζευγαριού Νάπολι - Αταλάντα.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους λατσιάλι, αφού στο 25' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Περέα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Μπιαμπιανί να σκοράρει στο 43' και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες, με 1-1. Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, ο Περέα, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τη νίκη - πρόκριση στην ομάδα του Ρέγια, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των 16: Τετάρτη (18/12) Γιουβέντους - Αβελίνο 3-0 (7' Τζιοβίνκο, 16' Κάσερες, 35' Κουαλιαρέλα) Τετάρτη (8/1) Φιορεντίνα - Κιέβο Βερόνα 2-0 (30' Χοακίν, 45'+2' Ρέμπιτς) Πέμπτη (9/1) Ρόμα - Σαμπντόρια 1-0 (6' Τοροσίδης) Ουντινέζε - Ιντερ 1-0 (32' Μαϊκοσουέλ) Τρίτη (14/1) Λάτσιο - Πάρμα 1-1 (25', 90'+1' Περέα - 43' Μπιαμπιανί) Τετάρτη (15/1) 17:00 Κατάνια - Σιένα 19:00 Μίλαν - Σπέτσια 22:00 Νάπολι - Αταλάντα