Σέποβιτς: Είμαι πανέτοιμος και περιμένω την ευκαιρία μου
Ο Μάρκο Σέποβιτς αναφέρθηκε στο ματς της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ, ...
Με οδηγό τον Ολαϊτάν, 2-0 τον Λεβαδειακό
Με γκολ των Ολαϊτάν και Χολέμπας ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του ...
Ζορίστηκε, αλλά είχε Ντομίνγκες
Με εύστοχο πέναλτι του Τσόρι Ντομίνγκες στο 74' και γκολ του Ολαϊτάν στο ...

Και στις κακές του, έχει τον τρόπο του!

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του και με πολύ άγχος, ο Ολυμπιακός με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα του, επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε το πέναλτι του Τσόρι στο 74', για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι, αλλά και το γκολ του Ολαϊτάν στο 89'.

Οι Πειραιώτες με τη νίκη αυτή συνέχισαν αήττητοι στο πρωτάθλημα και έσπασαν και το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι από το 1966-1967! Τότε η ομάδα του Μπούκοβι είχε χάσει στην 14η αγωνιστική με 1-0 από την ΑΕΚ μένοντας στο 12-1 (12 νίκες και 1 ισοπαλία) σε 13 αγώνες.

Οι ευκαιρίες του Τσόρι και ο κακός Σέποβιτς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό καλύτερο και τον Τσόρι να κινεί όλη την ομάδα, τη στιγμή που ο Σέποβιτς έμοιαζε... χαμένος στην κορυφή της επίθεσης. Ο Αργεντινός άσος των Πειραιωτών είχε δύο καλά σουτ (12' και 22'), όμως ο Ερνάντες ήταν σε καλή μέρα και δεν είχε πρόβλημα. Μετά το πρώτο τέταρτο πάντως, ο Αστέρας Τρίπολης ισορρόπησε το ματς και όντας εξαιρετικός αμυντικά, κατάφερε άνετα να κρατήσει τον Ολυμπιακό μακριά από την περιοχή. Η μοναδική καλή ευκαιρία των γηπεδούχων ήταν στο 32', όταν ο Φουστέρ πήρε ολομόναχος την κεφαλιά από πολύ κοντά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στην αντίπερα όχθη οι Αρκάδες αν και κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, ήταν πολύ φλύαροι στην επίθεση και σπαταλούσαν εύκολα τις ευκαιρίες.

Οι αλλαγές και το πέναλτι... λύτρωση

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει μία σπουδαία ευκαιρία στο 48' με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να σουτάρει από πολύ κοντά πάνω στον Ερνάντες, αλλά και τον Αστέρα για τα επόμενα 20 λεπτά να στέκεται εξαιρετικά στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να κρατάει δίκαια το μηδέν. Στο 70' όμως ο Μίτσελ αποφάσισε να ρίξει στο ματς και τον Ολαϊτάν (10 λεπτά πριν είχε μπει και ο Βάις) αντί του κάκιστου Σέποβιτς, κίνηση που ουσιαστικά άλλαξε την ροή του ματς. Οι Πειραιώτες αυτομάτως έγιναν πιο επιθετικοί και τελικά στο 74' έφτασαν και στο γκολ. Ο Ζησόπουλος έκανε το τάκλιν μέσα στην περιοχή, ο Βάις έπεσε και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα. Ο Τσόρι εκτέλεσε εύστοχα, έκανε το 1-0 και πανηγύρισε έξαλλα.

Μετά το γκολ έπεσε σημαντικά ο ρυθμός του ματς και ο μόνος που... έτρεχε μέχρι το 90' ήταν ο Βάις. Ο Σλοβάκος στο 88' βγήκε τετ α τετ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 89' έβγαλε ωραία την πάσα μέσα στην περιοχή στον Ολαϊτάν, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να γράψει το τελικό 2-0. Μία ακόμα νίκη λοιπόν για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως αγχώθηκε πολύ...

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Τόρες (46’ Παπάζογλου), Χολέμπας, Σιόβας, Παπαδόπουλος, Σάμαρης, Μασάντο, Ντομίνγκεζ, Φουστέρ (60’ Βάις), Κάμπελ, Σέποβιτς (69’ Ολαϊτάν).

Στον πάγκο: Μέγιερι, Εντιγκά, Γιαταμπαρέ, Μπονγκ.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Λούι, Κοντοές, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Εντό (80’ Κάφα), Μουνάφο, Ουσέρο, Καράσκο, Ναβάρο (87’ Ουρτάδο), Χουάνμα (70’ Μπακασέτας).

Στον πάγκο: Γεωργακόπουλος, Ζαραδούκας, Σέτι, Τσαμπούρης.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Τσολάκης (Αθηνών), Απτόσογλου (Αθηνών)
Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»

πηγη:sportdog