Σε προχωρημένες επαφές για την μεταγραφή του Χοσέ Μαρία Κάσες είναι ...
Μάντζιος: Δεν φεύγουν Κάσες και Ιγκόρ από τον Πανθρακικό
Τον απολογισμό του πρώτου γύρου έκανε ο τεχνικός του Πανθρακικού, Ακης ...

Αρης - Κάσες 2-2

Δύο σπάνιας ομορφιάς γκολ του Χοσέ Μανουέλ Κάσες, υπέγραψαν την ισοπαλία 2-2 του Πανθρακικού στο "Κλ. Βικελίδης" με αντίπαλο τον Άρη, ο οποίος παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς εντός έδρας νίκη και βλέπει το φάσμα του υποβιβασμού να πλησιάζει!Σε one man show εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον Χοσέ Μανουέλ Κάσες να πετυχαίνει δύο καταπληκτικά γκολ, ρίχνοντας στο καναβάτσο ισάριθμες φορές τον Αρη, που καιγόταν για τη νίκη. Στο 6' πήρε τη μπάλα από δεξιά, πέρασε τρεις αντιπάλους του και με σουτ, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Διούδη. Ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο, έψαξε την ισοφάριση και την πέτυχε στο 23' με το πρώτο γκολ του Μανιά. Το μομέντουμ ευνοούσε τους γηπεδούχους, αλλά ο Ισπανός σταρ του Πανθρακικού "πάγωσε" και πάλι το "Κλ. Βικελίδης" στο 27'. Επειτα από μια επέλεση, πάλι από δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2 για την ομάδα της Κομοτηνής. Ο Μιλίνκοβιτς προσπαθούσε να βρει λύσεις, αλλά η πρώτη διορθωτική κίνηση που έκανε αφορούσε την άμυνα. Στο 37' μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες ο Πουλίδο άφησε τη θέση του στον Κύργια... Στην επανάληψη, οι επισκέψεις των παικτών του Άρη στην περιοχή του Σέρεμετ εντατικοποιήθηκαν. Αποκορύφωμα η φάση του 62': Ο Ουντότζι έβγαλε τον Τσουμάνη σε θέση έξω αριστερά και ο νερός με άπιαστο σουτ, ισοφάρισε σε 2-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το γκολ αφύπνησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 75' ο Μάντζιος αντικατέστησε τον Κάσες με τον Ζεκίνια, με στόχο να δώσει φρεσκάδα στην επίθεση της ομάδας του. Τελικά το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα αφήνοντας γλυκόπικρη γεύση στον Πανθρακικό και βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τον Αρη στα προβλήματά του.