Σπουδαίο διπλό του Αρη, 68-63 τον Πανιώνιο
Με τον Γιοβάνοβιτς να σημειώνει 35 πόντους και με όπλο το μπλοκ που ...
Δια χειρός Κούπερ ο ΠΑΟΚ, 85-84 την Μπούντουτσνοστ
Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 85-84 της ...

Σπουδαίο διπλό για ΠΑΟΚ!

Όσο και αν τον πίεσε η Μπούντουτσνοστ, ο ΠΑΟΚ δεν λύγισε και με μπροστάρη τον Κώστα Χαραλαμπίδη και άξιο συμπαραστάτη του τον Γιώργο Μπόγρη πήρε τη νίκη με 69-75 για την 6η αγωνιστική του Eurocup.

Mετά το αρχικό μούδιασμα των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που αντέδρασε καλύτερα και με μπροστάρη τον Γιώργο Μπόγρη προηγήθηκε με 10-14 στο έκτο λεπτό του ματς απέναντι στην Μπούντουτσνοστ. Οι γηπεδούχοι βέβαια, συνέχισαν να πιέζουν αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 17-22.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια και της δεύτερης περιόδου, παίρνοντας πολύτιμους πόντους από τον Γιώργο Δέδα και έτσι στο 16ο λεπτό ήταν μπροστά με 28-34. Από εκεί και έπειτα όμως οι παίκτες της Μπούντουτσνοστ έτρεξαν ένα 8-0 και προηγήθηκαν με 36-34, ενώ στην συνέχεια ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να κάνει ένα επιμέρους 2-4 και να είναι εκείνος που πήγε στα αποδυτήρια με το μικρό προβάδισμα του 38-40.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ πήρε «ανάσα» από το τρίποντο του Χαραλαμπίδη, ο οποίος έκανε το 43-47 στο 23ο λεπτό. Με πέντε σερί πόντους (από Χαραλαμπίδη και Πέιν) ο «δικέφαλος» βρέθηκε να προηγείται με 45-52 στα μισά της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό, κάτι που φάνηκε και στην διαφορά, η οποία ανέβηκε στους δέκα (51-61), που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, έτρεξαν ένα 5-0 στο ξεκίνημα και μείωσαν σε 58-64 και στη συνέχεια σε 60-65 στο 35ο λεπτό. O Kώστας Χαραλαμπίδης ήταν εκεί όταν η ομάδα του τον χρειάστηκε και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 69-75 κόντρα στην Μπούντουτσνοστ.

Δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 51-61, 69-75