Στράντζαλης: Να οδηγήσουμε την ΑΕΛ εκεί που της αξίζει
Ψηλά βάζει τον πήχη ο νέος τεχνικός της ΑΕΚ, Γιώργος Στράντζαλης, ...
Αχαρναϊκός: Τέλος ο Στράντζαλης
Το κακό ξεκίνημα του Αχαρναϊκού πλήρωσε ο Γιώργος Στράντζαλης, ο ...

Πρόκριση στο Κύπελλο για ΑΕΛ, ντεμπούτο με το δεξί ο Στράντζαλης

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο συνδύασε ο Γιώργος Στράντζαλης το ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΛ. Οι βυσσινί επικράτησαν του Εθνικού Φιλιππιάδας με σκορ 0-1 χάρις στο γκολ του Δημήτρη Γκούρτσα στο 53΄ και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής.Η λαρισινή ομάδα εμφάνισε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι. Το κακό της στο πρώτο ημίχρονο όπου δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, ήταν ασύνδετη, δεν κυκλοφορούσε καλά την μπάλα με αποτέλεσμα ο Εθνικός Φιλιππιάδας να δείχνει πιο συγκεντρωμένος και να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στου 43΄ με τον Παναγιωτόπουλο. Στην επανάληψη, η ΑΕΛ ήταν πολύ πιο βελτιωμένη και εκτός του γκολ από τον πολύ καλό Γκούρτσα είχε τις ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της και παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 55΄λόγω της αποβολής του Καρανίκα δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από την ομάδα της Φιλιππιάδας. Η ΑΕΛ κρατά τη νίκη από το σημερινό παιχνίδι που ήταν μια τονωτική ένεση για τη συνέχεια και πλέον στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα και στο εντός έδρας ματς με την Κοζάνη στο Στάδιο Αλκαζάρ. Κορυφαίοι σε απόδοση για την ΑΕΛ ήταν ο Γκούρτσας που πέτυχε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ πολύ καλοί ήταν στο δεύτερο ημίχρονο οι Σαββίδης, Μπλέντι και Σιάκκας. ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Μπαντής, Θεοδώρου, Μούτας (67΄Σιαπανίδης), Σιαπέρας, Παπαβασιλείου, Δάρδας, Τσακανίκας (67΄Μούτος), Γεωργίου, Κολιάκης, Γιάτσε (80΄Κοντογιώργος), Παναγιωτόπουλος. ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (77΄Πία), Σαββίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (58΄Αραμπατζής), Μπλέντι (90΄+2΄Πάνος).