Λοτζέσκι: Σαν να παίζουμε με την Μπαρτσελόνα (vid.)
Φλεβαράκης: Φαβορί ο Ολυμπιακός, αλλά θέλει προσοχή η Μπάγερν
Ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί στην αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου ...
Ανακοινώνει Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός
Τα τυπικά απομένουν για να ντυθεί στα ερυθρόλευκα ο Ματ Λοτζέσκι!Οι ...

Το έκανε ντέρμπι, αλλά το πήρε ο Ολυμπιακός

Μετά από ένα ματς... θρίλερ που κρίθηκε στο τέλος, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-83 της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική της Euroleague και έκανε το 3Χ3 στον τρίτο όμιλο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρεθεί και στο +15 (66-51) στο 27'!Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με τους Σπανούλη, Ντάνστον, ξέφυγαν με 5-0 στο 1'. Ντάνστον και Περπέρογλου έδωσαν προβάδισμα +6 στον Ολυμπιακό (13-7, 4'), αλλά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ντζέντοβιτς, η Μπάγερν έκανε σερί 4-0 και μείωσε στο καλάθι (11-13), στο 5'. Αμφίρροπη ήταν η συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο (17-18) στο 7', αλλά τους ερυθρόλευκους να διατηρούν το προβάδισμα τους και να πηγαίνουν στην δεύτερη περίοδο με +5 (25-20). Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Μπαρτζώκα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Λοτζέσκι και Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 6-2 και ανέβασε την διαφορά του σε διψήφιο αριθμό (32-22, 13') για πρώτη φορά στον αγώνα. Οι Σλούκας και Πρίντεζης είχαν τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Τέιλορ, Ιντμπίχι και Ντιλέινι, με την ελληνική ομάδα να διατηρεί το +10 (38-28) μέχρι το 17'. Σε εκείνο το σημείο, το συγκρότημα του Πέσιτς έτρεξε ένα σερί 6-0, με τους Τέιλορ και Μπράιαντ και μείωσε στους τέσσερις (34-38), στο 18'. Σπανούλης, Πρίντεζης και Λοτζέσκι κρατούσαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (44-39, 19'), ενώ με τρίποντο του Μάντζαρη στην λήξη του δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8 (47-39). Με τους Μπέντσινγκ και Τέιλορ, η γερμανική ομάδα ξεκίνησε με ένα 5-0 το τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους τρεις (44-47), στο 22'. Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση στην άμυνα και με πόντους των Λοτζέσκι, Πρίντεζη, Ντάνστον και Σλούκα, έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και ξέφυγε εκ νέου με +10 (56-46), στο 24'. Η ελληνική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βελτίωσε κι άλλο την απόδοση της στην άμυνα, διεύρυνε το επιμέρους σκορ στο 19-7 και πήρε... αέρα 15 πόντων (66-51) στο 27'. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μπαρτζώκα... κόλλησε, έχασε την αυτοσυγκέντρωση της σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας το δικαίωμα στους γερμανούς να τρέξουν σερί 15-0 και να ισοφαρίσουν σε 66-66, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου! Το... βραχυκύκλωμα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των ερυθρόλευκων και με πρωταγωνιστή τον Ντζέντοβιτς στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με +5 (76-71), στο 35'. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα... ξύπνησε, έσφιξε την άμυνα της και με τους Ντάνστον, Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Μάντζαρη, έκανε σερί 12-0 και ξέφυγε με +7 (83-76), στο 39'. Το συγκρότημα του Πέσιτς δεν τα παράτησε και με τους Σαφάρτζικ και Ντιλέινι, απάντησε με σερί 6-0, μειώνοντας στον πόντο (82-83), στα 24'' για το τέλος! Με 1/2 βολές, ο Λοτζέσκι έκανε το 84-82 για τον Ολυμπιακό, ενώ με 1/2 βολές του Σαφάρτζικ, η Μπάγερν μείωσε σε 83-84, με 14'' για την λήξη. Με δύο βολές του Σλούκα, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με +3 (86-83), ο Ντιλέινι αστόχησε σε τρίποντο στην συνέχεια και ο Πρίντεζης, με δύο βολές, σφράγισε την νίκη του Ολυμπιακού, με το τελικό 88-83. Τα δεκάλεπτα: 25-20, 22-19, 19-27, 22-17.
Λοτζέσκι: Οπως στη Μάλαγα, έτσι και στην Πόλη με την Εφές
Ο Ματ Λοτζέσκι, βοήθησε τα μέγιστα για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα ο ...
8Χ8 ο Ολυμπιακός, 93-61 τον Αρη
Μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (34-7), ο Ολυμπιακός επικράτησε ...
Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 3-2 τον Παναθηναϊκό
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 του ...
Λοτζέσκι: Κάθε παιχνίδι και καλύτερος ο Ολυμπιακός
Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν από τους πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης του ...
Προβάδισμα ο Ολυμπιακός, 81-70 την Πινιέιρος