Στεφανίδης: Συνέπεια και αγωνιστική προσπάθεια
Η διοίκηση του Κολοσσού Ρόδου ανακοίνωσε την επέκταση της συνεργασίας ...
Απολογισμός στον Κολοσσό, συζητήσεις με Φραγκιά
Οι άνθρωποι του Κολοσσού έκαναν τον απολογισμό της σεζόν που πέρασε.Οι ...

Διπλό του ΑΓΟΡ στην Ρόδο, 76-66 τον Κολοσσό

Μετά από ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΑΓΟΡ έφυγε από την Ρόδο με το διπλό, επικρατώντας με 76-66 του Κολοσσού και έκανε το 2Χ2 στην Α1.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιαπλέ ο Χαρτ, που σταμάτησε στους 25 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Καλαμπόκη (12 π.), Αγγελόπουλο (10 π.) και Γκάμπριελ (10 π.). Από το συγκρότημα του Φραγκιά διακρίθηκαν οι Σμιθ (14 π.), Οσμπι (13 π.), Στεφανίδης (10 π.) και Παπαντωνίου (10 π.). Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προγήθηκε με 7-0 στο 3'. Στην συνέχεια, ο Κολοσσός ισορρόπησε το παιχνίδι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18. Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Σμιθ έκανε το 20-18 για τους γηπεδούχους, ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 18-0 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ξέφυγαν με 16 (36-20) στο 17'. Με επιμέρους σκορ 7-3, οι ροδίτες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -12 (27-39). Η ομάδα του Γιαπλέ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε τη διαφορά της στο +21 (55-34) στο 25', με το συγκρότημα του Φραγκιά να αντιδρά και να μειώνει σε 48-59, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα του Ρεθύμνου και μείωσαν σε 53-59 στο 32'. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι... ξύπνησαν και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το τελικό 76-66. Τα δεκάλεπτα: 18-18, 9-21, 21-20, 18-17. Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 10 (2), Ρουμ, Γεωργαλλής 6 (2), Σμιθ 14 (1), Στεφανίδης 10 (1), Σίμπσον 2, Κουκουλάς 6, Τσάμης 5, Προύιτ, Οσμπι 13. Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 25 (6), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6 (1), Αγγελόπουλος 10 (1), Προύιτ 8 (2), Καλαμπόκης 12, Λάτοβιτς, Αλεξάντερ, Αρμπετ 3 (1), Γκάμπριελ 10.