Κοινωνία Μελών Αρη: Το Κύπελλο στον Πύργο το Λευκό
Μποχωρίδης: Φτιαγμένος για νίκες αυτές ο Αρης
Αν και νεανική η ομάδα του Αρη, μπορεί να σηκώσει το βάρος της φανέλας ...
Κύπελλο: Ανετα στους 4 ο Παναθηναϊκός, 83-52 τον ΑΓΟΡ
Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον ΑΓΟΡ, ...

Κύπελλο: Διπλό στην Πυλαία και πρόκριση για Αρη

Μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Αρης έφυγε από την Πυλαία με ένα σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 71-63 του ΠΑΟΚ και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με τους Κασελάκη, Πέιν και Τσαϊρέλη πήρε προβάδισμα επτά πόντων (13-6), στο 5'. Σε εκείνο το σημείο, ο Αρης... ξύπνησε και αντέδρασε. Με τους Χαρίση, Αθηναίου, Μούρτο και Πελεκάνο, το συγκρότημα του Αγγέλου έκανε επιμέρους σκορ 9-3 και μείωσε στον πόντο (15-16), στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με τους Μαργαρίτη και Χαραλαμπίδη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 5-0 το δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας εκ νέου την διαφορά τους στο +6 (21-15). Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και με πόντους των Ασημακόπουλου, Πελεκάνου, Μούρτου και Μποχωρίδη, έκαναν επιμέρους σκορ 11-4 και πήραν το προβάδισμα, με 26-25. Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του δεκαλέπτου, με τον Αρη να έχει καλύτερες επιλογές και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα +2 (34-32). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την ομάδα του Αγγέλου να βελτιώνει την αμυντική της λειτουργία στο τέλος της περιόδου και να πηγαίνει στο τέταρτο δεκάλεπτο με +3 (50-47). Νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Γκίκα να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στον Αρη (52-47), στο 33'. Ο Τσαϊρέλης, με κάρφωμα, μείωσε στους τρεις για τον ΠΑΟΚ (49-52), αλλά ο Μποχωρίδης απάντησε με τρίποντο, δίνοντας... αέρα έξι πόντων στον Αρη (55-49) στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν πολύ καλή αμυντική λειτουργία και με τρίποντα των Πελεκάνου και Ασημακόπουλου, αύξησαν την διαφορά τους στο +9 (63-54), παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης (38'). Μαργαρίτης και Κούπερ προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ, μειώνοντας στους πέντε (58-63) στο 39', αλλά η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια. Αθηναίου και Μποχωρίδης ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και ο Αρης έφυγε από την Πυλαία με ένα σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 71-63 του ΠΑΟΚ και πήρε παράλληλα και την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Τα δεκάλεπτα: 16-15, 16-19, 15-16, 16-21.