Επιστροφή στις νίκες για τη Σαμπντόρια, που ξεπέρασε με 3-0 το εμπόδιο ...
Δύσκολο διπλό για Ουντινέζε, 2-1 την Λιβόρνο
Επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρεις αγωνιστικές, η Ουντινέζε, που ...
Ζωντανή για Ευρώπη η Ουντινέζε, 3-1 την Σαμπντόρια
Σε τροχιά Ευρώπης παρέμεινε η Ουντινέζε, που επικράτησε με 3-1 της ...

Τεσσάρα η Νάπολι, νίκες για Ουντινέζε, Βερόνα

Στο κυνήγι της Ρόμα παρέμεινε η Νάπολι, που επικράτησε εύκολα με 4-0 της Λιβόρνο στο Σαν Πάολο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A. Τρίποντα για Ουντινέζε, Ελλάς Βερόνα, ισόπαλες τελείωσαν οι αναμετρήσεις Κατάνια - Τζένοα και Σαμπντόρια - Τορίνο.Η Νάπολι επικράτησε εύκολα με 4-0 της Λιβόρνο στο Σαν Πάολο και παρέμεινε στο κυνήγι της Ρόμα. Οι παρτενοπέι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0, με τέρματα των Πάντεφ και Ινλέρ. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με γκολ των Καγεχόν και Χάμσικ, έφτασαν στο τελικό 4-0. Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ην Ουντινέζε, που επικράτησε με 2-0 της Κάλιαρι στο Φρίουλι. Στο 33', ο Ντανίλο άνοιξε το σκορ για τις Ζέβρες, ενώ στο 53' ο Ντι Νατάλε διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Την πολύ καλή της πορεία στην Serie A συνέχισε η νεοφώτιστη Ελλάς Βερόνα, που επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-1 της Μπολόνια στο Ρενάτο Νταλ' Αρα, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στο 29' πήραν προβάδισμα 2-0, με γκολ των Κατσιατόρε και Ιτουρμπέ. Στο 52', ο Ντιαμάντι μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους, με πέναλτι, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τόνι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Το... κερασάκι στην τούρτα για την Βερόνα έβαλε ο Ζορζίνιο στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Τέλος, οι αναμετρήσεις Κατάνια - Τζένοα και Σαμπντόρια - Τορίνο τελείωσαν ισόπαλες, με 1-1 και 2-2 αντίστοιχα. Η Τζένοα πήρε την ισοπαλία στην Σικελία στο 87', με αυτογκόλ του Λεγκροτάλιε, ενώ η Σαμπντόρια έσωσε τον βαθμό στην Γένοβα στις καθυστερήσεις, με πέναλτι του Εντερ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής: Σάββατο (5/10) Κιέβο Βερόνα - Αταλάντα 0-1 (16' Μοράλεζ) Ιντερ - Ρόμα 0-3 (18', 40' πέν. Τότι, 44' Φλορέντσι) Κυριακή (6/10) Πάρμα - Σασουόλο 3-1 (33' Παλαντίνο, 70' Ρόσι, 76' Κασάνο - 45'+6' πέν. Μπεράρντι) Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-0 (33' Ντανίλο, 53' Ντι Νατάλε) Κατάνια - Τζένοα 1-1 (59' Μπαριέντος - 87' αυτ. Λεγκροτάλιε) Μπολόνια - Ελλάς Βερόνα 1-4 (52' πέν. Ντιαμάντι - 22' Κατσιατόρε, 29' Ιτουρμπέ, 56' Τόνι, 90'+2' Ζορζίνιο) Σαμπντόρια - Τορίνο 2-2 (41' Σανσόνε, 90'+3' πέν. Εντερ - 66' Ιμόμπιλε, 76' πέν. Τσέρτσι)   Νάπολι - Λιβόρνο 4-0 (3' Πάντεφ, 26' Ινλέρ, 54' Καγεχόν, 83' Χάμσικ) 21:45 Γιουβέντους - Μίλαν      21:45 Λάτσιο - Φιορεντίνα