Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΟΦΗ, ο ...
Διπλό πρόκρισης η Βαλένθια, προβάδισμα για Πόρτο
Το εισιτήριο της πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League εξασφάλισε ...
Διπλό πρόκρισης με Καζάκη η Καλλονή, 1-0 τον ΟΦΗ
Με σκόρερ τη χρυσή αλλαγή, Βλάση Καζάκη, η Καλλονή κέρδισε 1-0 στο ...

Προβάδισμα πρόκρισης ο ΟΦΗ, 1-0 την Καλλιθέα

Προβάδισμα πρόκρισης στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΟΦΗ, που επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας στις καθυστερήσεις, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στο Ελ Πάσο. Ο επαναληπτικός του Γεντί Κουλέ θα γίνει στις 31/10.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 3' έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν μετά από γύρισμα του Λαμπρόπουλου το πλασέ του Ογιος πέρασε άουτ. Στην συνέχεια, ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο αντιμετώπιζε πρόβλημα στην ανάπτυξη και στην δημιουργία φάσεων, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Ζορό παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Οι κρητικοί απάντησαν στο 58', όταν αρχικά η κεφαλιά του Φραγκουλάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια το πλασέ του Κουτσιανικούλη πέρασε ελάχιστα άουτ. Μετά το 70', η Καλλιθέα αύξησε την πίεση της, αλλά ο τερματοφύλακας της ομάδας του Δερμιτζάκη, Φερνάντες, αντέδρασε θετικά σε σουτ των Αγκουεν (77') και Καραλή (78'). Εκεί που όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα τελείωνε χωρίς σκορ, ο ΟΦΗ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ! Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζορό νίκησε με κεφαλιά τον Κατσούλη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 για την ομάδα της Κρήτης. Καλλιθέα (Κριστόφ Βαζέχα): Κατσούλης, Μουσταφίδης, Παγώνης, Καλαμιώτης, Φερέιρα, Φαγιέ (54' λ.τ Σταύρου), Κατσικογιάννης, Φαμπρίς, Ατματζίδης, Πούλγκα (73' Καραλής), Γκαλάν (46' Χαϊκάλης). ΟΦΗ (Παύλος Δερμιτζάκης): Φερνάντεζ, Τριποτσέρης, Ζορό, Μονιάκης, Παπάζογλου, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης, Ογιος (50' Κουτσιανικούλης), Στάθης.
Σάντος: Πήραμε προβάδισμα, αλλά χρειάζεται καθαρό μυαλό
Ο Φερνάντο Σάντος τόνισε μετά το 3-1 επί της Ρουμανίας πως πλέον η Εθνική ...