Την δεύτερη νίκη τους, σε τρεις αναμετρήσεις στο Eurobasket της Σλοβενίας ...
Νέα νίκη πέτυχε η Λιθουανία εναντίον του Βελγίου, αυτή τη φορά με ...
Ο Ματσιούλις νίκησε τον (απόντα) Λοτζέσκι
Καταιγιστική η Λιθουανία στο φιλικό απέναντι στο Βέλγιο, του οποίου ...

Ανετο 2Χ2 για την Λιθουανία, 86-67 το Βέλγιο

Το 2Χ2 έκανε στην δεύτερη φάση του Eurobasket της Σλοβενίας η Λιθουανία, που επικράτησε εύκολα με 86-67 του Βελγίου, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Ε' ομίλου.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 8' (11-12). Στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, η Λιθουανία έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε με έξι (18-12). Το σερί της ομάδας του Καζλάουσκας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. ΟΙ λιθουανοί έφτασαν το σερί τους στο 12-0 και αύξησαν την διαφορά τους στο +11 (23-12). Παρά τις προσπάθειες των βέλγων, η Λιθουανία κυριάρχησε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 26-9, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +23 (44-21). Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Λιθουανία συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 25-14, πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +34 (69-35). Στο -διαδικαστικού χαρακτήρα- τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καζλάουσκας κατέβασε ταχύτητα, με το Βέλγιο να το εκμεταλλεύεται και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 32-17 να μειώνει στο τελικό 67-86. Μοτιεγιούνας (13 π.), Βαλαντσιούνας (12 π.) και Κουζμίνσκας (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Καζλάουσκας, ενώ από το συγκρότημα του Καστέλς προσπάθησαν οι Τάμπου (15 π.) και Ερβέλ (10 π.). Τα δεκάλεπτα: 18-12, 26-9, 25-14, 17-32. Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτιεγιούνας 13 (4 ριμπ., 1 τριπ.), Καλνιέτις 3 (6 ριμπ., 6 ασ., 1 τριπ.), Κουζμνίσκας 12 (8 ριμπ.), Ντ. Λαβρίνοβιτς 5 (1), Ματσιούλις 9, Ντελινικάιτις 8 (2), Σεϊμπούτις 8 (5 ασ.), Κλέιζα 7 (1), Κ. Λαβρίνοβιτς 2, Πότσιους 2, Βαλαντσιούνας 12 (10 ριμπ.), Γιαβτόκας 5 (5 ριμπ.). Βέλγιο (Καστέλς): Μορς 3 (5 ασ., 1 τριπ.), Βαν Ρόσομ 6, Μπέγκιν 8 (1), Ερβέλ 10 (8 ριμπ., 1 τριπ.), Μοέμα, Τάμπου 15 (2), Σέρον 4, Μούγια, Μουκούμπου 3 (4 ριμπ.), Ντεζέου 2, Μασότ 7 (4 ριμπ.), Ντρίσεν 9 (1).
Καλαφατάκης: Καταστροφικό το δεύτερο δεκάλεπτο
Στο κακό δεύτερο δεκάλεπτο της ομάδας του (19-5 επιμέρους υπέρ του Αρη) ...
Επιστροφή Σαμπόνις και Καζλάουσκας στη Λιθουανία!
Αλλαγή δεδομένων στην Εθνική Λιθουανίας, με τους Σαμπόνις και ...