Ο ΚΑΟΔ ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος και επικράτησε με 73-61 ...
ΠΑΟΚ: Φιλική νίκη επί της Κοζούφ (71-67)
Χρήσιμα συμπεράσματα είχε και το φιλικό του ΠΑΟΚ απέναντι στην Κοζούφ ...
Φιλικό τεστ με ΚΑΟΔ ο ΠΑΟΚ
Το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας θα δώσει ο ΠΑΟΚ τη Δευτέρα (9/90, ...

Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ επί του ΚΑΟΔ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 54-48 του ΚΑΟΔ στην Δράμα, στο δεύτερο φιλικό του Δικέφαλου του Βορρά, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να βγάζει θετικά συμπεράσματα από την πορεία προετοιμασίας της ομάδας και να κάνει πολλές δοκιμές.Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με πεντάδα τους Τσόχλα, Βουτσίτσεβιτς, Κασελάκη, Μαργαρίτη και Μπόγρη και προηγήθηκε 8-12 στο 7ο λεπτό και 11-17 στη λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά κλειστό με το σκορ να μένει χαμηλά, αφού ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 7 πόντους και ο ΚΑΟΔ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 25-24 στη λήξη του ημιχρόνου. Με πεντάδα τους Τσόχλα, Χαραλαμπίδη, Δέδα, Τσαϊρέλη και Μπόγρη ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους και να κάνει αρκετές δοκιμές σε σχήματα και πρόσωπα. Ο ΚΑΟΔ ωστόσο που προηγήθηκε 43-33, βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος τα τρίτης περιόδου με 44-40, αλλά η άμυνα που έπαιξε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο ήταν εντυπωσιακή. Περιόρισε τον ΚΑΟΔ στους 4 πόντους και πήρε τη νίκη με 48-54. Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-24, 44-40, 48-54. ΚΑΟΔ: Ζάρρας 13, Μπένας 8, Χρυσικόπουλος 2, Πολκ, Βον 9, Κόβιτς 4, Μάρκοβιτς 11, Κρουπάλια, Κολοβής, Σλαφτσάκης 1. ΠΑΟΚ: Βουτσίτσεβιτς 2, Κασελάκης 9, Μπόγρης 4, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας 7, Τσαϊρέλης 5, Χαραλαμπίδης 9 (1), Δέδας 5 (1), Κώττας 2, Λιάπης 3 (1), Κόνιαρης.